Nebraska Association of

       Emergency Management

PRESIDENT
Deanna Beckman
Dakota County
701 West 29th Street
South Sioux City, Ne 68776
402-494-7554

VICE-PRESIDENT
Laura Hintz
Knox County
P.O. Box 165
Center, NE 68724
402-288-5613

SECRETARY
Chip Volcek 
Adams County
1313 N. Hastings Ave.
Hastings, NE 68901
402-461-2360

TREASURER
Doug Fox
Region 24
P.O. Box 178
Bassett, NE 68714
402-684-2424 

AREA DIRECTORS

SOUTHEAST - Represents the counties of Butler, Cass, Douglas, Fillmore, Gage, Jefferson, Johnson, Lancaster, Nemaha, Otoe, Pawnee, Richardson, Saline, Sarpy, Saunders, Seward, and Thayer.
Tonya Ngotel
Nebraska Emergency Management Agency
2433 NW 25th St.
Lincoln, NE 68524-1801
402-471-7276

CENTRAL - Represents the counties of Adams, Buffalo, Clay, Custer, Dawson, Franklin, Garfield, Greeley, Hall, Hamilton, Harlan, Howard, Kearney, Loup, Merrick, Nuckolls, Phelps, Polk, Sherman, Valley, Webster, Wheeler, and York.
Jon Rosenlund
Grand Island/Hall County
100 East First St. Box 1967=8
Grand Island, NE 68802
308-385-5362

WEST CENTRAL - Represents the counties of Arthur, Blaine, Chase, Cherry, Dundy, Frontier, Furnas, Gosper, Grant, Hayes, Hitchcock, Hooker, Keith, Lincoln, Logan, McPherson, Perkins, Red Willow, and Thomas.
Brandon Myers
Lincoln County
715 South Jeffers St.
North Platte, NE 69101
308-532-7383

NORTHEAST - Represents the counties of Antelope, Keya Paha, Boone, Boyd, Brown, Burt, Cedar, Colfax, Cuming, Dakota, Dixon, Dodge, Holt, Knox, Madison, Nance, Pierce, Platte,   and Rock, Stanton, Thurston, Washington and Wayne.
Tim Hofbauer
Platte County
2610 14th St
Columbus, NE 68601
402-564-1206

PANHANDLE - Represents the counties of Banner, Box Butte, Cheyenne, Dawes, Deuel Garden, Kimball, Morrill, Scottsbluff, Sheridan, and Sioux.
Tim Newman
Region 22
1801 Avenue B
Scotts Bluff, NE 63612
308-436-6689

NEMA LIAISON
Bryan Tuma
2433 NW 24th Street
Lincoln, NE 68524-1801
402-471-7410

© Nebraska Association of Emergency Management
Powered by Wild Apricot Membership Software